Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN

Hacettepe Üniversitesi (E)

Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN

Hacettepe Üniversitesi (E)
facebook-icon twitter-icon googleplus-icon linkedin-icon pinterest-icon

Biography

Benim öz geçmişimi, benden başkaları pek bilmez,  hele “tüm” yaşamamı hiç kimseler bilmez. Beni tanıyanlar var, onlar diyor ki: “Aytaç Açıkalın bir eğitim efsanesidir.”

Benimle bir iletişim ortamında olanlar, algıladığım kadarı ile içtenlikle, “Üstat” diye hitap etmeyi tercih ediyorlar.
Ben, Guru ya da CEO olmaktansa “USTA”, üstat olmayı bir iltifat olarak kabul etmeyi yeğlerim. Beni benden sorarsanız, “Ben güncel bir eğitim dinazoruyum.”

1955 yılında Diyarbakır Kabi (Bağıvar) Köyü İlkokulu stajiyer öğretmeni ve başöğretmen vekili olarak göreve başladığımda 20 yaşındaydım. Gerçekte 19 yaşında başlamam gerekirdi bu göreve ancak ortaokulda hastalık (sıtma) nedeni ile bir yıl okula gidemedim. Sıtma, yokluk, kıtlık, savaş ve her tür yoksunluk vardır benim kuşağımın özgeçmişinde.

1958 yılından başlayarak 12 yıl, İlköğretmen okullarında “essah öğretmen” yetiştirmeye gönül verdim, emek verdim.

Hatay İl Milli Eğitim müdürlüğüne atandığımda 35 yaşımda, Dante’nin deyişi ile “ortasındaydım ömrün”. Kırk yaşımda Edirne İl Milli Eğitim müdürü iken Milli Eğitim bakanlığı’ndan ayrıldım. Alanda öğrendiklerimi yeniden yapılandırmaya giriştim.  Üniversitede öğrenime başladım.

Kırkbeş yaşında “Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması Ekonomisi” alanında aldığım “doktora” unvanı ile 1995 yılında aynı alanda profesörlük unvanına ulaştım. Üniversite çatısı altındaki akademik yaşamımı 2002 yılında emekli olarak tamamladım. Şiirsel bir deyiş ile  “Çekildik izzet-i ikbâl ile bab-ı ulemâdan “

BU GÜN (2012) YETMİŞ YEDİ YAŞINDA alanda “insan kaynağının geliştirilmesi” çalışmalarımla gerçek anlamda eylemli akademik bir çalışma sürdürmekteyim. Öğrenciler, öğretmenler, ana babalar, okul ve eğitim yöneticileri, deneticileri ile AÇO (Aile-Çocuk-Okul) Birlikte Başarım çalışmalarımı sürdürüyorum.

Kısaca, Ben artık, birikimlerimi bebeklerin, çocukların, gençlerin, yetişkinlerin, yaşlıların başarısı ve mutluluğu için herkesle paylaşırken, insanları, özellikle insanlarımızı tanıyorum, daha da önemlisi bilmediklerimi öğreniyorum. Yaşamımın ÖZÜNDEN de ÖZETİNDEN de mutluluk ve gurur duyuyorum.

spotify free premium accounts fortnite accounts discord nitro generator spotify account generator spohesap spotify premium hesap minecraft premium accounts apex legends accounts